Biljka koja vuče porijeklo iz Afrike, a koja se proširila i Europom i Azijom. Zbog velikoga postotka sluzi u sebi, sljez je najbolji za zdravlje dišnih organa, ali i za čišćenje usne šupljine.
Sljez se od davnina koristi kao lijek, a jestivi su svi njegovi dijelovi - i korijen i listovi i cvjetovi, premda se najčešće koriste upravo korijen i list. Osim sluzi, sljez obiluje pektinom i taninom te raznim mineralima.
Jedan od najčešćih načina korištenja sljeza svakako je čaj od sljeza. Kao takav ima blagotvoran učinak na kašalj, ali i bronhitis. Sljezovim čajem možete ispirati začepljen nos, a možete ga i grgljati, ako imate problema sa bolnim grlom. Isto tako, sljezov se čaj preporučuje i kao lijek za osobe koje imaju problema sa bolnim mokrenjem ili teškim zadržavanjem mokraće. Recimo, danas se sljez koristi u kombinaciji sa drugim biljkama, najčešće kamilicom.
Sljez u kombinaciji s kamilicom izvrstan je i djelotvoran lijek kod upornoga hroničnoga kašlja kod pušača.
Osim opisanih povoljnih djelovanja, sljez se može koristiti i za liječenje čireva, hidratizaciju suhe i iziritirane kože; dakle, njegova primjena nije ograničena samo na djelovanje unutar organizma.
No comments:
Post a Comment