Bubrezi su parni organ mokraćnog sustava. Njihove najvažnije funkcije su eliminiranje toksina iz tijela, održavanje pH vrijednosti krvi, balansiranje elektrolita i proizvodnja određenih hormona.
Važno je brinuti o bubrezima i osigurati im mogućnost optimalnog rada. U tome vam mogu pomoći različiti čajevi za bubrege i mokraćne kanale, kao i svakodnevne navike (kojih možda i niste svjesni da štete vašim bubrezima).
Ako bolujete od neke bolesti bubrega, najbolje bi bilo savjetovati se s liječnikom prije početka detoksa nekim od sljedećih čajeva. Ovi čajevi mogu biti korisni i za različite upale, kao što su upala bubrega, upala mjehura i upala mokraćnog sustava. Za koji god čaj da se odlučite, nemojte pretjerivati u konzumaciji.
Kako poboljšati rad bubrega?
Svakidašnje navike i način života mogu uvelike štetiti vašim bubrezima koji su važni za pročišćavanje toksina iz tijela. Koraci koje možete poduzeti kako biste pomogli bubrezima i poboljšali njihov rad, te smanjili rizik od bubrežnih bolesti su sljedeći:
- smanjenje unosa soli,
- hidratacija tijela dovoljnom količinom vode,
- izbjegavanje alkohola i cigareta,
- održavanje normalne razine kolesterola i šećera,
- redovita tjelesna aktivnost.
Čaj od maslačka
Biljka maslačka se smatra vrlo ljekovitom za jetru, ali i za bubrege, pa stoga čini dobar odabir čaja za bubrege i jetru. Ima diuretička svojstva, a pomaže i kod borbe protiv infekcija. Cvjetovi maslačka sadrže vitamine A i K, te brojne antioksidanse.
Čaj možete pripremiti prokuhavanjem jedne žlice suhog korijena maslačka u 200 ml vode 5 minuta. Kada maknete s vatre pustite da odstoji 10 minuta, pa procijedite. Preporučuje se piti dvije šalice ovog čaja dnevno, par tjedana.
Uvin čaj
Sadrži antibakterijska svojstva, te je odličan čaj za bubrege i mokraćne kanale. Uvin čaj najčešće se koristi za infekcije urinarnog trakta, ali može pomoći bubrezima na brojne načine. Djeluje kao diuretik, pa pomaže izbacivanju toksina iz tijela. Također, sadrži vrijednosti koje pomažu sprečavanju nastanka bubrežnog kamenca.
Uvin čaj možete kupiti u obliku listića ili vrećica iz dućana zdrave prehrane, a moguće ga je kombinirati i s drugim čajevima. Ne preporučuje se konzumiranje više od 200 ml ovog čaja dnevno.
Čaj od peršuna
Peršin je blagi diuretik i antiseptik koji pomaže čišćenju tijela od štetnih tvari, pa je dobar odabir kao čaj za bubrege i mjehur. Također, peršin sadrži esencijalne nutrijente koji pomažu radu bubrega, a može pridonijeti sprečavanju nastanka bubrežnog kamenca i infekcija.
Za pripremu ovog čaja najbolje je koristiti svježi peršin, a može se upotrijebiti i njegov korijen. Dovoljno je jednu žlicu svježeg usitnjenog peršina preliti s 200 ml vode i pustiti 5 minuta da odstoji, pa procijediti. Preporučena doza je par šalica tjedno za bolji rad bubrega.
Zeleni čaj
Zeleni čaj se koristi stoljećima u razne ljekovite svrhe zbog svojih antioksidansa. Ovaj čaj je lijek za za bubrege iz razloga što može zaustaviti razvoj bubrežnog kamenca. Također ima diuretička i protuupalna svojstva koja su pogodna za poboljšavanje rada bubrega.
15px; padding: 0px; vertical-align: baseline;">
Zeleni čaj možete kupiti u obliku listića, a priprema se na način da se jedna čajna žličica prelije s 200 ml vode i ostavi 10 minuta, pa procijedi.
Čaj od sjemenki lubenice
Sjemenke lubenice snažan su antioksidans, a sadrže i veliku razinu magnezija i cinka. Također djeluju kao blagi laksativ i pospješuju probavu. Iz tog razloga mogu pomoći pri detoksikaciji bubrega i liječenju bubrežnog kamenca.
Za pripremu ovog čaja potrebna je jušna žlica samljevenih (ili isjeckanih) sjemenki lubenice. Kada pola litre vode zakuha, dodajte sjemenke i pustite da kuhaju pola sata. Kada se ohladi, procijedite čaj i popijte odmah. Najbolje je popiti šalicu ujutro natašte, i pola sata nakon jela.
No comments:
Post a Comment